Katar'ın ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası'nın heyecanı 9-16 Ekim tarihleri arasında NTV Spor'da yaşanacak.
89 yıllık tarihinde ilk kez Orta Doğu topraklarına konuk olacak yarışların ilk dört günü zamana karşı mücedeleleriyle geçilecek. Ardından yol yarışlarına geçilecek organizasyonun son iki gününde, sırasıyla kadınlar ve erkeklerde dünya şampiyonları belli olacak.
Başkent Doha'nın düz yollarında yapılacak yarışlarda avantaj bu yıl sprinter yarışçıların elinde. 2011 yılında Kopenhag'ta düzenlenen yarışlardan bu yana ilk kez spinterlere uygun bir parkurda koşulacak yarışlar öncesi ülkeler de takım liderlerini sprinter bisikletçiler arasından seçti.
Bisiklet
Peter Sagan özür diledi
24/11/2021 - 04:45
Kadınlarda son dünya şampiyonu Büyük Britanyalı Lizzie Diegnan, son olimpiyat şampiyonu Hollandalı Anna Van Der Breggen ve Avustralya'dan Chloe Hosking bu seneki kadınlar yol yarışının en büyük favorileri olarak gösteriliyor. 2011 Kopenhag'da şampiyonluğa ulaşan İtalyan Giorgia Bronzini de dikkatle izlenmesi gereken isimlerden biri.
Erkeklerde ise favori listesi bir hayli kabarık. Unvanını korumak için Katar'da yarışacak olan son dünya şampiyonu Slovak bisikletçi Peter Sagan'ı bu yıl zorlu rakipler bekliyor. Bu sene Fransa Bisiklet Turu'ndaki sprint etaplarına damga vuran Mark Cavendish, Katar'a en büyük favori olarak geldi. Almanya ise iki önemli sprinteri Andre Greipel ve Marcel Kittel ile zafer kovalayacak. Fransa'dan Nacer Bouhanni ve Arnaud Demare, İtalya'dan Giacomo Nizzolo ve Elia Viviani de iddialı isimler arasında yer alıyor.
Ancak sprinterler üstünden yapılan bu tahminleri yerle bir edebilecek özel bir durum da söz konusu. Katar'daki çöl topraklarında geçilecek parkurun yoğun sıcak hava ve çapraz rüzgarlara gebe olması, bu yarışta sürpriz isimlere de fırsat yaratabilir. Zorlu koşulların sporcu sağlığını etkilememesi için yarış parkurunun kısaltılması bile tartışılmaya devam ediyor. Ancak kesin olan bir şey varsa, o da bisiklet tutkunlarını heyecanlı bir haftanın beklediği.
Tour of Britain
Tour of Britain | Etap #8 - Önemli Anlar
14/09/2021 - 04:31
Bisiklet
La Vuelta rehberi: Parkur, favoriler ve sprinterler
13/08/2021 - 15:58