Harika bir sezon geçiren Slovak bisikletçi Peter Sagan, 2016 yılında katıldığı son haftalık yarış olan Eneco Tour'u genel klasmanın üçüncü sırasında tamamladı. 7 etap boyunca iki etap zaferi elde Tinkoff'un yıldız bisikletçisi, son etap öncesinde genel klasman lideri Rohan Dennis 26 saniye gerisindeydi ancak Terpstra ve Boasson Hagen'in kaçışına cevap veremeyince podyumun üçüncü basamağında kaldı.
Yarış sonunda liderliği kaçırdığı için biraz kızgın görünen Sagan, teselliyi dünya sıralamasında buldu. Bisikletçilerin World Tour takvimindeki yarışlardaki sıralamasına göre aldıkları UCI puanıyla şekillenen UCI World Tour sıralamasında Eneco Tour'daki üçüncülüğü sayesinde aldığı 70 puanla zirveye yükselen Peter Sagan, en yakın takipçisi Nairo Quintana'ya 60 puan fark attı.
''Kazanabileceğim her şeyi kazandım''
669 puanla yükselen Sagan, yarıştan sonra yaptığı açıklamada,
Bisiklet
La Vuelta rehberi: Parkur, favoriler ve sprinterler
13/08/2021 - 15:58
''Eneco Tour'da zirveyi kaçırdığım için neden mutsuz olayım? Kazanabileceğim her şeyi kazandım. Eneco Tour sonucu benim için bir şey değiştirmiyor. Üçüncü oldum ve UCI sıralamasında şu anda zirvedeyim. Buradaki herkesin kazandığından fazla kazandım.'' diyerek Eneco Tour'dan mutlu ayrıldığını belirtti.
Geçen sene Richmond'da düzenlenen Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası'nda ilk sırayı alarak ''dünya şampiyonu'' olan 26 yaşındaki bisikletçi, bu sezon unvanını korumak için Doha'da düzenlenecek olan 2016 Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası'na gitmeyebileceğini söyledi. Slovak yıldızın gerekçesi ise 2016'da geride bıraktığı yoğun takvim.
Tarihi bir ilkin eşiğinde
Peter Sagan'un UCI World Tour sıralamasındaki en yakın takipçisi Nairo Quintana, Slovak yıldızın 60 puan arkasında 609 puanla ikinci sırada bulunuyor. 1 Ekim'de İtalya'da koşulacak olan Il Lombardia'da Kolombiyalı bisikletçinin ilk 4 sırayı alamaması hâlinde Peter Sagan sezonu zirvede kapatmayı garantileyecek.
Eğer Sagan bunu başarırsa; ''dünya şampiyonu'' olduktan sonraki sezonu UCI World Tour sıralamasında zirvede tamamlayan ilk bisikletçi olarak tarihe geçecek.
UCI World Tour sıralaması 2009 yılından beri bisiklet dünyasında sezonun en başarılı ismini belirliyor.
Bisiklet
Brest’ten Paris’e Tour de France Rehberi
25/06/2021 - 15:01
Bisiklet
Giro d’Italia 2020’den Kalanlar: Geoghegan Hart, Hindley ve Tarihi Zamana Karşı
26/10/2020 - 15:22