Başbakan Boris Johnson, Çin’in Uygur halkına soykırım yaptığı iddiasıyla ortaya çıkan 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın boykot edilmesi yönündeki çağrıları reddetti. Hükümetinin normalde spor boykotlarından yana olmadığını ifade eden Johnson, bu durumun uzun zamandır böyle olduğunu belirtti.
Liberal Demokratlar’ın lideri Sir Ed Davey; soykırım iddiaları nedeniyle İngiltere’yi, Pekin’de düzenlenecek olimpiyatları boykot etmeye davet etmişti. Bu konuyla ilgili açıklamada bulunan Davey: "Bugün, Çin’de bulunan milyonlarca Uygur halkı acımasız bir düzende korkuyla yaşıyor. BBC, uluslararası medya ve insan haklarıyla ilgili STK’ların hepsi; zorunlu çalışma kampları, kadınların tecavüze uğraması ve kısırlaştırılması, ailelerin birbirinden ayrılması hakkında haberler yapıyor. Bu, gözümüzün önünde gerçekleşen bir soykırım." ifadelerini kullandı.
"Öyleyse Boris Johnson, Çin’in bu yaptıkları sona ermedikçe olimpiyatları boykot etme konusunda benimle aynı fikirde mi?"
Diğer Sporlar
Çek Olimpik Pentatlon Takımı Dubai'de Antrenman Yapmaktan Memnun
15/02/2021 - 10:28
https://i.eurosport.com/2012/08/13/875864.jpg
Soruyu cevaplayan Boris Johson, Davey’nin bu konuyu vurgulaması konusunda haklı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: "Bu nedenle Dışişleri Bakanı, hiçbir İngiliz şirketinin bu ihlallerde suç ortağı olmaması ve bundan kazanç sağlamaması adına önlem paketleri hazırlamıştır."
"Birleşmiş Milletler’de, Çin’den hesap sorma adına uluslararası faaliyetlere liderlik ediyoruz. ABD ve dünyanın her yerinden ortaklarımızla birlikte çalışarak bunu yapmayı sürdüreceğiz. Ed Davey, spor boykotu konusunu öne çıkartıyor. Biz bu ülkede normal şartlarda spor boykotundan yana değiliz ve hükümet de uzun zamandır bu yönde pozisyon alıyor."
Yakın zamanda 180’den fazla insan hakları örgütü, Çin’in insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla Pekin’de düzenlenecek 2022 Kış Olimpiyatları’nın boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu. Birleşik Krallık Takımı’nın üst yetkilisi Georgina Harland da bu ayın başında yaptığı açıklamada olimpiyatların boykot edileceği konusunda şüphesi olmadığını belirtmişti.
Diğer Sporlar
Övgü
12/01/2021 - 09:05
Diğer Sporlar
World Drone Cup: Geleceğin sporu TEKNOFEST’te
27/09/2019 - 08:42