"Biyolojik erkeklerin kadınlar için olan spor organizasyonda yarışmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu dile getirmesi tartışma yaratacak bir şey ama benim için mantıklı gözüken o.
Kadınların kendileri için bir alana sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Hastanelerde, hapishanelerde veya soyunma odalarında.
Johnson, trans bireyler hakkındaki görüşlerinin spor alanıyla sınırlı olduğunu şu sözlerle ifade etti.
Diğer Sporlar
2021’in en çok kazananı Naomi Osaka
17/01/2022 - 13:25
"Eğer bu konu beni bazı insanlarla tartışma içine çekerse, o zaman bunu çözmemiz gerekecek. Bu tabii ki cinsiyetini değiştirmek isteyen insanlara tamamen karşı olduğum anlamına gelmiyor. Bu kararı veren insanlara en fazla sevgiyi ve desteği vermemiz çok önemli.
Son dönemde transeksüel bireylerin kadın yarışmalarına katılım durumu tartışma yaratmıştı. Zira, trans bisikletçi Emily Bridges, Britanya Ulusal Omnium Şampiyonası’na UCI’in kararı nedeniyle katılamamıştı. Britanya Bisiklet Federasyonu ise Bridges’ın Transeksüel ve Non-Binary Katılıım Politikası nedeniyle katılabileceğini belirtmişti.
https://i.eurosport.com/2022/02/28/3329223.jpg
Geçtiğimiz yaz düzenlenen Tokyo Olimpiyatları’nda halterde mücadele eden Yeni Zelandalı Laurel Hubbard, Yaz Olimpiyatları tarihinde boy gösteren ilk trans sporcu olmuştu. NCAA Yüzme Yarışları’na katılan Lia Thomas ise Pennsylvania Üniversitesi adına 500 yard serbest stilde şampiyon olmuştu.
Geçtiğimiz yıl kasım ayında güncellenen Uluslararası Olimpiyat Komitesi rehberine göre trans sporcular cinsiyet nedeniyle varsayılan avantajları nedeniyle yarışmaların dışında bırakılmamalı. Yeni çerçeveye göre, trans sporcuların yarışmadan en az 12 ay önce belirtilen testesteron seviyesinin altında olduklarını belirtmeleri gerekmeyecek.
IOC, 2015’te transeksüel sporcuların Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etmelerine kapı açmıştı. Kurala göre katıldıkları ilk yarışmadan en az 12 ay önce vücutlarında litre başına 10 nanomolden daha az testesteron bulunduran bireyler müsabaka hakkı kazanabiliyordu.
Diğer Sporlar
Koronavirüs Vakalarındaki Artış Sporu Etkiliyor
01/01/2022 - 08:44
Diğer Sporlar
Spor Dünyasında Korona Virüs Vakaları Artıyor
17/12/2021 - 21:39