GÜNCEL: 31 Aralık Salı günü TSİ 12:00'de Grenoble Hastanesi'nde Michael Schumacher'in son durumuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleneceği açıklandı.
29-30 Aralık
Fransız Alpleri'nde kayak yaparken kaza geçiren ve hastanede tedavisine devam edilen Michael Schumacher'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı.
Formula 1
Schumacher yaşam savaşı veriyor
30/12/2013 - 10:13
Tedavi altına alındığı Grenoble Hastanesi'nde düzenlenen basın toplantısında Schumacher'in durumunun sağlık kritik olduğu ve yaşam savaşı verdiği belirtildi.
11:07 Michael Schumacher kayak yaparken bir kaza geçirdi. Kaza Fransız Alpleri’nde yer alan kayak merkezlerinden Meribel’de gerçekleşti.
https://i.eurosport.com/2013/12/30/1157419.jpg
11.15 İlk yardım ekipleri kazadan 8 dakika sonra Schumacher’e ulaştı ve ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.
https://i.eurosport.com/2013/12/30/1157417.jpg
11:53 44 yaşındaki efsane pilot, helikopterle Moutiers hastanesine ulaştırıldı.
12:45 Schumacher beyin cerrahisi konusunda uzman olan Grenoble hastanesine nakledildi.
https://i.eurosport.com/2013/12/30/1157418.jpg
Olayla ilgili ilk açıklamaları yapan Meribel kayak merkezi müdürü Christophe Gernignon-Lecomte; Alman pilotun kaza sırasında 14 yaşındaki oğluyla birlikte olduğu, kask takıyor olmasına rağmen kafasını bir kayaya çarparak yaralandığını bildirdi. Ayrıca Schumacher’in sarsılmış ve şoka uğramış durumda olmasına karşın hastaneye götürülürken bilincinin açık olduğunu belirtti.
Michael Schumacher'in kaza yaptığı bölge

meribel, schumacher

Görsel kaynağı: Eurosport

17:10 Schumacher’in menajeri Sabine Kehm kazayla ilgili daha önce duyurulan bilgileri doğrulayan bir açıklama yaptı. Kehm daha fazla bilgi aktaramayacağını belirterek bu durumun anlayışla karşılanmasını rica etti.
18:13 Schumacher’in durumunun net olarak anlaşılabilmesi için bir dizi testten geçirildiği duyuruldu.
19:35 Ünlü cerrah Profesör Gerard Saillant hastaneye geldi. Saillant, Schumacher 1999 İngiltere Grand Prix’sinde ayağını kırdıktan sonra yapılan operasyonda da yer almıştı.
21:36 Dauphine Libere hastanedeki kaynaklarına dayandırarak, kafa travması geçiren Michael Schumacher’in durumunun kötüleştiğini duyurdu.
23:30 RMC Sport, Schumacher’in beyin kanaması geçirdiğini ve durumunun kritik olduğu haberini geçti.
00:36 Beyin kanaması haberi hastane tarafından doğrulandı.
00:45 Grenoble Hastanesi, Schumacher’in kendilerine ciddi bir kafa travmasıyla, koma halindeyken ulaştığını ve hemen ameliyata alındığını açıkladı.
01:00 Schumacher’in durumu hakkında TSİ 12:00’de bir basın toplantısı düzenleneceği açıklandı.
Basın toplantısından notlar:
Hastane sözcüsü:
Michael Schumacher ciddi bir kafa travması geçirdi. Hastaneye geldiğinde kötü durumdaydı ve kısa süre içinde komaya girdi. Yapılan operasyon ile durumu hakkında daha detaylı bilgiye ulaştık ve kafa içindeki basıncı biraz azalttık, ne yazık ki bu esnada beyinde bazı lezyonlar oluştu.
Anestezi uzmanı Jean-Francois Payen:
Kazanın gerçekleştiği yer, hastaneye vakit kaybetmeden ulaştırılabilmesini sağladı. Gelir gelmez ameliyata alındı. Şu anda komada, durumu kritik ve onu komada tutmaya devam edeceğiz. Gereken herşey yapılmakta, fakat şu an kesinlikle iyileşeceğini söylemek mümkün değil.
Yaşamı için mücadele ediyor. Durumu oldukça ciddi. Sonucun ne olacağını henüz kestiremiyoruz. Bir saatlik periyotlarla durumu değerlendiriyoruz, fakat kesin konuşmak için daha çok erken. Kaskın kesinlikle faydası olduğunu düşünüyoruz. Kask takıyor olmasa şu an burada olmazdı. Ailesi hastanede ve onlarla sürekli iletişim halindeyiz. Şimdilik ikinci bir operasyona gerek görmüyoruz.
Profesör Stephane Chabarde:
Bu tip bir yaralanmada yaş çok önemli. 45 yaşında olması olumlu, daha yaşlı olsa durum kötüleşebilirdi.
Kask Schumacher’i tamamen koruyamamış, fakat gerçekten faydalı olmuş. Daha önce buna benzer birçok kafa yaralanmasıyla karşılaştık. Buraya bir doktor değil bir dost olarak geldim. Destek veren herkese ve müthiş bir iş çıkaran sağlık ekibine teşekkür ediyorum. Ailesi gibi ben de çok endişeliyim. Doktorların size daha fazla bilgi verememesinin sebebi kendilerinin de elinde daha fazla bilgi olmaması. Durumu saat saat değerlendiriyorlar.
Danışman doktorlardan biri:
Beyine gelecek uyarıları engellemek için lokal anestezi uyguluyoruz. Yaşadığı travma oldukça büyük. Yaptığımız çıkarımlar kafasının sağ tarafına darbe aldığını gösteriyor. Hastaneye geldiğinde istemsiz hareketleri vardı ve normal bir durumda değildi.
SUBDURAL HEMATOM
Söz konusu kanama, beyin ile beyni çevreleyen zar arasında oluşuyor ve beyne yaptığı baskı sebebiyle yüksek ölüm riski taşıyor. Baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma gibi semptomları olan sıkıntıyı gidermek için doktorların cerrahi müdaheleyle burada biriken kanı boşaltıp beyin içi basıncı azaltmaları gerekiyor. Bu prosedürün Schumacher için şu ana kadar bir kez yapıldığı biliniyor. (Kaynak: Zete)

subdural hematoma, schumacher

Görsel kaynağı: Reuters

Formula 1
Schumi'nin pist kazaları
30/12/2013 - 09:53
Formula 1
Alex Albon ile Tayland, Red Bull’a geçişi ve Peaky Blinders üzerine
29/11/2020 - 01:27