Fenerbahce yönetiminin ısrarla üstünde durduğu yeniden yargılama ısrarı sarı lacivertliler için önemli bir gündem oluşturuyor. Fenerbahce yönetimi Turkiye'de dosyada adı geçen isimler icin yeniden ve 'adil' yargılanmayı isterken kulüp için de bu yolla konuyu UEFA'ya taşımak istiyor. Detaylar ise sarı lacivertlilerin bu sezon Avrupa'ya gidip gidemeyeceğini belirleyecek. Peki o ayrıntılar ne? İste Fenerbahçe'yi Avrupa'ya götürebilecek o detaylar...
Üç şart var
Fenerbahce yönetimi ve camiasinin yeniden yargılanma talebi üç sartla gerçekleşebilir. İlki 13. Agir Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılama taleplerini kabul etmesi. Bilindiği gibi yeniden yargılama ve infaz gibi hukuki süreçlerde yetkilendirilen son yer 13. Agir Ceza Mahkemesi olmuştu. Bu kurum ya infaz için ya da yeniden yargılama için kararı verecek.

Fenerbahçe'nin süreçte adı geçen ve ceza alan isimlerin yeniden yargılansın dediği ve bu isteğini bildirdiği diger kurum da Turkiye'nin hukuk alanındaki en yüksek yeri olan Anayasa Mahkemesi. Eger Anayasa Mahkemesi bireysel talepleri dikkate alır ve yeniden yargılama kararı verirse dava baştan görülecek. Cezalar ise ortadan kalktığından dolayı Aziz Yıldırım ve dosyada adı geçen isimler dava bitene kadar cezaevine girmeyecek. Dava sonunda haklı olduklarını ıspatlayabilirlerse de ceza almayacaklar. Ayrıca yeniden ve adil yargılanma talepleri kabul edilirse bircok tape ve sonradan üretildiği iddia edilen deliller de geçersiz olacak. Hukuksuz dinlemeler ve davayı ÖYM'lere taşımak için dosyaları birleştirdikleri çete suçlaması da ortadan kalkacak.
İddialar harekete geçirdi
Sari lacivertliler son olarak çıkabilecek yeni bir delil ya da süreci başlatan ya da icinde olan isimlerin itiraflarini bekleyecek. Yani bir delil ya da konuyla ilgili bir itiraf gelirse başvurular yapılacak ve yeniden adil yargilanma talepleri iletilecek. Son günlerde iki polis memurunun surecle ilgili Savcılara yaptığı iddia edilen itiraflar Fenerbahçe yonetimini harekete gecirdi. Avukatlar konuyla yakindan ilgilenirken 13. Agir Ceza Mahkemesi'nin durumu dikkate almasi istendi.

Fenerbahçe'nin avukatları şahıslar ve kulüp için Avrupa İnsan Haklari Mahlemesi'ne de kısa süre içinde başvuruları yapacak. 17 Aralık ve sonrasında değisen hukuk süreçleri ve ortaya atilan iddialar hem İsvicre Federal hem de Avrupa İnsan Haklari Mahkemelerine taşınacak. Fenerbahce yonetimi gerekçeli CAS kararının ardından bu başvuruları gerçekleştirecek. Hukuk alanındaki skandallar ve devlet idaresine kariştığı iddia edilen paralel yapının davaları nasıl etkilediği ve karar mercilerini kontrol ettiği konuları belirtilecek.

Ceza ertelenebilir
Fenerbahçe yönetimi yeniden yargılama kararı çıkarsa bu yil çekilmesi gereken cezanin da erteleneceğini düşünüyor. Hatta bu konuda cok emin olan hukukçular ve yöneticiler yeniden yargılama kararının çıkması halinde Şampiyonlar Ligi'ne gidileceğini iddia ediyor. Fenerbahceli idareciler gerekceli CAS kararının gelmesini ve yeniden yargilama taleplerinin sonuclanmasini bekliyor. Yeniden yargılama kararı çıkmasa dahi hem Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi hem de İsvicre Federal Mahkemesi'ne başvurular kesin olarak yapilacak. Sari lacivertli yoneticiler ozellikle Turk yargisinin yeniden yargılama konusunda olumlu karar vereceğini düşünüyor.
Süper Lig
Fenerbahçe'ye geliyor mu? Kevin Kampl'ın menajeri açıkladı
04/05/2014 - 22:35
CAS kararı çok önemli
Fenerbahçe’nin yargılanma sürecinde de bahsettiği rahatsızlıklardan olan hukuksuz dinlemeler ve ÖYM uygulamaları süreci etkileyebilecek önemli unsurlardan. Fenerbahçe hakkında verilecek gerekçeli kararın detaylarında bu unsurlar yer alırsa sarı lacivertliler için büyük bir umut ışığı doğabilir. Çünkü kulüp, hukuksuz dinlemeler ve ÖYM uygulamalarında dolayı böyle bir cezanın alınamayacağını daha net bir şekilde ifade edebilir. Ayrıca CAS kararlarında CAS hakemi şerhini usul acısından koyarsa ya da koymuşsa bu sarı lacivertliler için büyük bir önem teşkil ediyor çünkü şerh esastan koyulursa kulübün İsviçre Federal Mahkemesi'ne başvurma hakkı ortadan kalkıyor.
HÜRRİYET
Süper Lig
Fenerbahçe neden forma değiştirdi? İşte yanıtı
04/05/2014 - 19:49
Süper Lig
Kibar Feyzo 'gitme' demişti ama...
13/08/2014 - 19:59