Olimpik sezonda okçuluk takviminin ilk önemli sınavı değerindeki Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası, 5-9 Şubat tarihlerinde Las Vegas’ta gerçekleşti. Birleşik Devletler’in gece hayatıyla ünlü kentinde yapılan şampiyona, bu sporun en büyüklerinden birisi olarak son 20 yıla damga vuran İtalyan atıcı Natalia Valeeva’yı alkışlamak için yeni bir fırsat oldu. 42 yaşındaki efsanevi okçu, beşinci kez salon dünya şampiyonluğu kazanarak Londra’da eksiği olan olimpiyat altınına göz diktiğini gösterdi. Büyükler ve gençlerde dağıtılan 16 altının yedisini kazanan Birleşik Devletler takımının ön plana çıkan ismi ise makaralıda elde ettiği üçüncü şampiyonluğu kutlayan Reo Wilde’dı.

İki altın arası: 21 yıl!

Okçuluk
Mete Gazoz ile ilk yılları, LeBron James, mental rahatlama ve 2015’teki bırakma kararı üzerine
14/04/2020 - 15:03

Natalia Valeeva, 1991’de Finlandiya’nın Oulu kentindeki ilk Dünya Salon Okçuluk Şampiyonası’nda Sovyet takımında genç bir yetenek parlamıştı. Moldova-Ukrayna sınırındaki küçük köy Tirnauca’dan çıkan genç kadın, yarışmanın altını üstüne getirerek altın madalyaya ulaştığında okçuluk meraklıları bu yeni yeteneğe dikkat kesilmişti.

Aradan 21 yıl geçti. Gür yeşil Oulu’da altınla başlayan Valeeva’nın spor yaşamı, 21 yılda bir efsane boyutlarına ulaştı. Sovyetler Birliği, Moldova ve son 15 yıldır İtalya’ya kazandırdığı altınlar, Natalia Valeeva’nın okçuluk sporunda özel konumunu güçlendirdi. İkiz annesi Valeeva, Las Vegas’ta beşinci salon dünya şampiyonluğunu kazanarak (yanında bir de takım bronz madalyası ekledi) madalya koleksiyonunu genişletti.

Olimpik sistem kadınlar finalinde 18 yaşındaki ABD’li Miranda Leek ile karşı karşıya gelen Valeeva, 29-28’lik setle geriye düştükten sonra ikinci set 29-29 sonuçlandı. 10-10-10 attığı üçüncü seti 30-28 kazanan İtalyan, skoru 3-3’e taşıdı. Dördüncü set 29-29 sonuçlanırken, beşinci sette 29-28’lik skor, final maçını 6-4 ile Valeeva’ya getirdi. Geçen yıl Londra’daki özel bir yarışmada Valeeva’yı deviren Leek, ilk dünya şampiyonasında rakibinin deneyimine boyun eğdi ve gümüşte kaldı.

Görsel kaynağı: Resmi Siteden Alınmıştır

Begül’den çeyrek final

Kadınlar olimpik sistemde Türkiye’yi temsil eden üç isim arasında en başarılısı Begül Löklüoğlu oldu. 23 yaşındaki Begül, sıralama atışlarında 584 yaparak 3 numaralı seribaşı olan İsveçli Christine Bjerendal’ı beraberlik bozma atışıyla (10-9) geçerek çeyrek finale çıktı. Ancak çeyrekte Britanyalı Naomi Folkard’a aynı şekilde mağlup olan Begül, yarı finali kaçırdı.

Salonda iki kez (1995, 1997) bronz madalya kazanan Natalia Nasaridze, geçen yıl İstanbul’daki Dünya Kupası Finali’yle uluslararası arenaya geri dönmüştü. Nasaridze, Las Vegas’ta son 32 arasına kaldı, ama Ukraynalı Palekha’ya mağlup olmaktan kurtulamadı. Yarışmadaki diğer Türk sporcusu Aybüke Aktuna ise ilk turda finalist Leek’e 28-25, 29-28 ve 30-28’lik setlerle 6-0 kaybetti.

ABD’nin yedi altın madalya ile ilk sırayı aldığı şampiyonada ünlü okçu Reo Wilde, üçüncü kez salon dünya şampiyonu oldu. Makaralı yay erkeklerde vatandaşı Jimmy Butts ile attığı finalde 15’te 13 tam puan vuran Wilde, 7-3’lük set skoruyla mutlu sona ulaştı.

Olimpik yay erkeklerde favori Brady Allison’ı yarı finalde yenen ABD’li Jake Kaminski, İtalyan Marco Galiazzo’ya beraberlik bozma atışı (tie-break) ile kaybedip gümüşte kalırken, kadınlar makaralı yayda sıralama atışlarında 23 numarayı alan Viktoria Balzhanova sürpriz yaparak kürsünün en üst basamağına tırmandı. Balzhanova, bu kategoride Rusya’ya şampiyonluk getiren ilk sporcu unvanına erişti.

Görsel kaynağı: Resmi Siteden Alınmıştır

2012 DÜNYA SALON OKÇULUK ŞAMPİYONASI

Şampiyonlar (Büyükler)

Olimpik yay erkekler: Marco Galiazzo (İtalya)

Olimpik yay kadınlar: Natalia Valeeva (İtalya)

Makaralı yay erkekler: Reo Wilde (ABD)

Makaralı yay kadınlar: Viktoria Balzhanova (Rusya)

Olimpik yay erkekler takım: ABD

Olimpik yay kadınlar takım: ABD

Makaralı yay erkekler takım: ABD

Makaralı yay kadınlar takım: ABD

Şampiyonlar (Gençler)

Olimpik yay erkekler: Luca Maran (İtalya)

Olimpik yay kadınlar: Kristina Timofeeva (Rusya)

Makaralı yay erkekler: Bridger Deaton (ABD)

Makaralı yay kadınlar: Runa Grydeland (Norveç)

Olimpik yay erkekler takım: Rusya

Olimpik yay kadınlar takım: Ukrayna

Makaralı yay erkekler takım: ABD

Makaralı yay kadınlar takım: Rusya

Okçuluk
Kore Çağı’nın sonuna doğru
17/06/2019 - 12:10
Okçuluk
Antalya'da hafta sonu keyfi: Okçuluk Dünya Kupası
22/05/2019 - 16:16