Kadınlar tenisinde dünya iki numarası Naomi Osaka, zihinsel sağlığını korumak amacıyla Roland-Garros öncesi basın toplantılarına katılmama kararı aldığını açıklamış ve ilk maçından sonra basın mensuplarının karşısına çıkmadığı için 15 bin dolar ceza almıştı. Fransa Açık organizatörleri tarafından uyarı niteliğinde bir mesaj alan Naomi Osaka, takip eden günde turnuvada boy göstermeye devam etmeyeceğini sosyal medya hesabından paylaştı.
2018 Amerika Açık'tan beri depresyon belirtilerinden şikayetçi olduğunu dile getiren Osaka'nın bu kararı spor kamuoyunda farklı tepkilere neden olmuştu. Tenis dünyasının yanı sıra Japon yetkililer, vatandaşlar ve sponsor firmalar; takip eden süreçte 23 yaşındaki rakete destek olmak amacıyla bir dizi açıklama yayınladı.
https://i.eurosport.com/2021/05/30/3142434.jpg
Tenis
Osaka, Berlin'den çekildi
08/06/2021 - 13:41

Ülkesinden tam destek

Japonya Tenis Federasyonu Başkanı Toshihisa Tsuchihashi, "Dikkate alınması gereken en önemli nokta Bayan Osaka'nın sağlığı. Onun mümkün olan en yakın zamanda iyileşmesini diliyorum." ifadelerini kullanırken Japonya Hükümeti Sözcüsü Katsunobu Kato, "sessizce [Osaka'yı] izleyeceklerini" dile getirdi.
Naomi Osaka'nın 2018 Amerika Açık'la beraber başlayan tenisteki başarı öyküsü Japonya'da Osaka'nın kimliği nedeniyle bazı tartışamalara sebep olmuştu. Zira Haitili bir baba ve Japon bir annenin kızı olan Naomi Osaka, ömrünün büyük çoğunluğunu ABD sınırlarında geçirmişti. Ancak konu hakkında görüş bildiren Japon vatandaşlar, Naomi Osaka'nın sporun zirvesinde yer alan isimlerin çektiği psikolojik sıkıntıları açığa vurduğunu anlattı.
Tokyo'da geleneksel Japon elbisesi kimono üreticiliği yapan Tomomi Noguchi Osaka'nın çok ciddi bir baskı altında olduğunu düşündüğünü söyledi ve ekledi, "Gençken zirveye yüksedi bu yüzden onun neler yaşadığını biz gerçekten hayal edemeyiz."
Japonya'da kar amacı gütmeyen bir danışmanlık şirketinde çalışan Vickie Skorji'ye göre insanların ruhsal sağlıkla alakalı konularda "daha saygılı ve destekleyici olması gerekiyor."
Osaka'nın aldığı cezaya dikkat çeken Skorji, "Kimse onun nasıl olduğunu sordu mu? Bir ifade ortaya koydu ve 'Kendime bakmaya ihtiyacım var.' dedi ve bu nedenle cezalandırıldı. Onun cesaretli olduğunu ve desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum." dedi.
https://i.eurosport.com/2021/06/01/3143945.jpg

Sponsorları da Osaka'yla beraber

Sportico sitesine göre 2020'deki sponsorluk anlaşmalarıyla yıllık geliri 55 milyon doları aşan Naomi Osaka'nın bu başarısında önemli desteği sağlayan sponsorları da Grand Slam şampiyonu raketin arkasında olduklarını yineledi.
Osaka'nın forma sponsorlarından biri olan gıda firması Nissin, "Her şeyden önce Naomi Osaka için en hızlı toparlanmayı diliyoruz ve umuyoruz ki iyi performans göstermeye devam eder." ifadelerini kullandı.
Nike, 23 yaşındaki raketin depresyon deneyimini paylaşmasındaki cesaretini överken bir diğer forma sponsoru Mastercard,"Naomi Osaka'nın kararı hepimize kişisel sağlığı ve iyi olmayı önceliklendirmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi." açıklamasını yaptı. Japon araba firması Nissan da firma elçisi Osaka'ya desteklerini açıkladı.

Meslektaşları Osaka'dan yana

Eski Amerika Açık şampiyonu ve WTA Oyuncular Konseyi üyesi Sloane Stephens, Osaka'nın zorluklarını paylaşabilmesi nedeniyle alkışlanması gerektiğini savundu ve sözlerine şöyle devam etti, "Yalnızca onun için değil ancak aynı zamanda turdaki herkes için bu konuda daha fazla açık diyalog olmalı. Bu konu hakkında yeterince konuştuğumuzu düşünmüyorum."
Coco Gauff, Naomi Osaka'nın "daha iyi ve daha güçlü" geri dönmesini umduğunu ve turdaki zorluklara karşı kendisinin de geçmişte bunları tecrübe eden diğer sporcularla konuşarak hareket ettiğini anlattı.
"Eğer onun da dinleyecek birine ihtiyacı varsa ben buradayım. Umarım tur olarak ona yardımcı olabiliriz."
Kadınlar tenisinin efsane isimleri Serena Williams, Venus Williams ve Martina Navratilova da Naomi Osaka'ya destek açıklaması yapan isimler arasında yer aldı.
https://i.eurosport.com/2021/05/10/3129941.jpg
En dikkat çekici tepkilerden biriyse erkeklerde dünya bir numarası Novak Djokovic'ten geldi. Dün gece kazandığı birinci tur maçından sonra Osaka'yı desteklediğini açıklayan 18 Grand Slam şampiyonu, Osaka'nın bu kararını çok cesur bulduğunu ve daha güçlü döneceğine dair inancını basın mensuplarıyla paylaştı.
Sırp raket, bu olaylar özelinde Grand Slam organizasyonunun gösterdiği tepkiyi sert bir dille eleştirdi. Nitekim Roland-Garros'tan ilk olarak gelen sert tepki sonrası dört Grand Slam de Naomi Osaka'ya destek mesajı yayınladı.
"Grand Slam'ler kendilerini ve işlerini koruyorlar. Tabii ki kuralları takip edecekler ve onlara uyduğunuzdan emin olmak isteyecekler. Yoksa para cezası ödersiniz ve yaptırımlara maruz kalırsınız."
"Eskiden (geleneksel medya) taraftarlarımıza ulaşabileceğimiz tek yoldu, bu doğru, bence son beş veya belki on senedir durum böyle değil. Kendi platformlarımıza sahibiz, kendi sosyal medya hesaplarımızla taraftarlarımızla direkt olarak iletişime geçebiliyoruz."
"Naomi, çok genç ve açıkçası yalnızca sosyal medyayla ve kendi kanalları üzerinden iletişim kurma imkanına sahip."
Tenis
Osaka Roland-Garros'tan ihraç edilebilir
31/05/2021 - 07:03
Roland-Garros
Roland-Garros - Women - Day 1 : Osaka - Tig
30/05/2021 - 12:44