Basketbol
NBA

Makro planlar, mikro yıldızlar #5: Houston Rockets, PJ Tucker

Share this with
Copy
Share this article

PJ Tucker, Houston Rockets

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
01/10/2019 at 12:28

Elit bir hücum takımı olmak günümüz basketbolunun vazgeçilmez unsurlarından birisi. Fakat diğer takımlardan üstün olmak istiyorsanız işin savunma kısmında da belli bir seviyeye çıkmanız gerekiyor. PJ Tucker işte tam da bu nedenle her takımın isteyeceği bir oyuncu.

PJ Tucker, basketbolun mavi yakalı oyuncularından birisi. Oynadığı takımlardaki yıldız oyuncular savunmada bazı tavizler verip hücuma odaklandığı zaman onların eksiğini tamamıyla kapatan, işin hücum kısmında gösterişten uzak ama etkili bir tarza sahip olan bir oyuncu.

İlk olarak Tucker’ın harikalar yarattığı savunma performansına göz atalım.

Basketbol

Toronto Raptors’ın muazzamlığı ve şampiyonluk adaylarının sıradanlığı

03/08/2020 AT 13:00
  • Geçtiğimiz sezon 44 pozisyonda Kevin Durant’i savundu. Durant, bu pozisyonlarda toplam 18 sayı üretebildi.
  • Geçtiğimiz sezon 52 pozisyonda Kawhi Leonard’ı savundu. Sezonu şampiyonluk yüzüğüyle tamamlayan Kawhi, bu pozisyonlarda toplam 12 sayı üretebildi.
  • LeBron James, Tucker’ın savunmasındayken toplamda 3/9’le şut attı.
  • Geçtğimiz sezon 36 pozisyonda Ben Simmons’ı savundu. Simmons, bu pozisyonlarda toplam 10 sayı üretebildi.
  • Küçük bir hatırlatma: Tucker, 2012-2013 sezonunu 27,3 sayı ortalamasıyla tamamlayan Kobe Bryant’ı bir maçta 35 dakika boyunca savunmuştu. Kobe, o maçta yalnızca dört sayı atabilmişti.

198 santimetre boyunda ve 111 kilogram ağırlığında olan Tucker, ilk bakışta biraz hantal bir savunma oyuncusu gibi görünüyor. Ancak pozisyon okuma bilgisi, müdahalelerdeki zamanlaması ve el/ayak koordinasyonu sayesinde çok üst düzey bir savunma oyuncusu.

Rakibinin şut atmak için hazırlandığı anda bir adım geri çekiliyor ve faul yapmadan topu çalmak için vücudunu ayarlıyor. Rakibi şuta kalktığı anda ise vücudunu araya sokarak pozisyonu bozuyor. Perde oyunlarında sağ veya sol kısımlara gitmeden kendisini ortalıyor ve olası bir ters eşleşmeyi önlüyor. Maçın en kritik anında rakibin süper yıldızlarına nefes aldırmıyor.

Savunma kategorisiRakiplerinin deneme ortalamasıRakiplerinin isabet ortalaması
Üç sayılık şutlar4,61,4
İki sayılık şutlar7,13,7
Boyalı alan3,72,3

34 yaşındaki forvetin hücumdaki önemini açıklamadan önce Houston Rockets’ın hücum planından bahsetmek gerekiyor. Koç Mike D’Antoni’nin deyimiyle “mağara adamı basketbolu” oynayan Rockets, tempoyu düşürüp James Harden’ın bireysel yetenekleriyle skor üretmeye çalışıyor. Yani Harden dışında sahada olan dört Rockets oyuncusu topsuz oyunda kendisine bir rol edinmeli ve Harden’ın savunmayı kendisine çekmesinden yararlanmalı.

Savunma ribaundları, bu hücum stratejisinin en önemli noktalarından birisi. Çünkü temposu düşük olan hücum stratejisinde, tam saha hızlı geçilmeli ve yarı sahaya daha fazla zaman kalmalı. Tucker, savunma ribaundlarını aldıktan sonra topu hızla rakip yarı sahaya taşıyarak hücumun genel akışının yavaşlamasını sağlıyor.

Ribaund mesafesiOrtalama ribaund
Boyalı alan0,9
Serbest atış çizgisinin etrafı2
Üç sayı çizgisinin gerisi0,9

İşin bireysel skor üretiminde biraz kısıtlı kalıyor ancak özellikle sağ dip üçlüklerinde ligin belki de en iyisi Tucker. Harden boyalı alana penetre ettiği zaman savunmanın merkezini üzerine çektiğinden dip bölgelerde bir boşluk oluşuyor. Tucker rakip savunma rotasyonunda açılan bu boşlukları geçtiğimiz sezon bulduğu 109 isabetli üçlükle cezalandırdı.

34 yaşındaki forvetin tepeden penetre edip skor ürettiğini görmek zor. Ancak perde oyunlarında hem pası atan hem de devrilen oyuncu olabilmesi, dip bölgelerde etkili bir şut tehdidine sahip olması, post oyunlarında saha görüşü sayesinde çok iyi paslar atabilmesi onun hücum gücünü değerli kılıyor.

Savunmanın bütün işlerini en iyi şekilde yapan, gösterişsiz, süper yıldızların defolarını yamalayan ve takım disiplinden asla kopmayan PJ Tucker, bir mavi yakalı ve bir mikro yıldız.


Hazırlayan: Kuzey KILIÇ

Basketbol

NBA Batı Konferansı: Merak edilenler

27/07/2020 AT 13:19
Basketbol

NBA’de eğlence yeniden başlıyor | Disney rehberi ve Doğu Konferansı analizi

22/07/2020 AT 07:39
Related Topics
BasketbolNBAHouston RocketsP.J. Tucker
Share this with
Copy
Share this article