Bisiklet

Ahmet Örken: “Takımımın başarısı beni tetikliyor”

Share this with
Copy
Share this article

Ahmet Örken (Team Sapura Cycling) | 2020 Antalya Bisiklet Turu

Image credit: Eurosport

ByEurosport Türkiye
26/02/2020 at 11:08

Türkiye bisikletinin yetiştirdiği en önemli yeteneklerden Ahmet Örken, 2020 sezonuyla beraber yurtdışına açıldı. Malezya’nın kıtasal takımlarından Team Sapura Cycling için pedal çevirmeye başlayan Örken, geçtiğimiz hafta Antalya Bisiklet Turu için Türkiye’deydi ve sorularımızı yanıtlamayı ihmal etmedi.

Ahmet Örken’in, her ne kadar takımında eksikler olsa da Antalya Bisiklet Turu’nun dördüncü ve son etabındaki toplu sprint finişinde önde olması bekleniyordu. Ancak milli bisikletçimiz finişe kısa bir mesafe kala meydana gelen kazanın içinde kalarak en son kısımda aktör olamadı. Ahmet yaptığı kazaya ve aldığı sıyrıklara rağmen yarış sonunda Eurosport Türkiye ekibinden Mehmet Ali Yaman’ın sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

"Podyumda yer alabiliyorsak yarış da kazanabiliriz"

14/10/2017 AT 16:33

Yeni takımın Team Sapura ile sezonu Malezya’da açtıktan hemen sonra Türkiye’de pedal çevirdin. Senin için nasıl bir hafta oldu?

Yorucu bir sürecin ardından buraya geldik. Hem mental hem fiziksel olarak biraz yorgunluk vardı. Sekizi Langkawi Turu, ikisi tek günlük yarış olmak üzere Malezya’da 10 günde 10 start aldım buraya gelmeden önce. Antalya Bisiklet Tıru bizim için bir hazırlık niteliğindeydi. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu öncesinde Türkiye’deki şartlara alışabilmek için burada yarışmak istedik. Hazırlık anlamında iyi bir haftayı geride bıraktık. Antalya’da çok güzel bir organizasyon var. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Son etapta finiş öncesinde yaşadığın kazayı anlatır mısın? Neler oldu tam olarak?

Finişe üç dört kilometre kala önümdeki sporculardan bir aniden durdu ve kaza yaptık. Son bölümde zemin kötüydü ve yağmurdan dolayı çukurlar kaybolmuştu. Bitime üç km kala saatte 60-70 kilometrelik hızlara çıkıyoruz. Bu bölümde kötü zemin tehlike yaratıyor. Daha iyi kontroller yapılmalı. Bu kaza nedeniyle sezonum kapanabilirdi. Ucuz atlattım diyebilirim.

Eurosport’ta da yayınlanan Langkawi Turu’nda iki etapta üçüncü sırayı aldın. Sezon açılışın için neler söylersin?

Çok yüksek bir form düzeyiyle başladım zaten Langkawi’ye. Orası takımımızın hedef yarışı. Langkawi Turu’nu Malezya takımları için ülkemizdeki Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu gibi düşünebilirsiniz. Benim podyumlarımın yanı sıra takım olarak da çok başarılıydık. Hem genel klasman hem tırmanış klasmanında zirvede yer aldık. Çok iyi bir seviyedeydik.

Önümüzdeki yarış takviminizde neler var?

Uzun ve yorucu bir kamp döneminin ardından iki önemli turda pedal çevirdik. 29 Şubat ve 1 Mart’ta Türkiye’de tek günlük yarışlara katılacağız. Ardından biraz dinlenip nisandaki Türkiye Bisiklet Turu için hazırlıklarımıza hız vereceğiz.

Kısa süre önce artık tırmanışlarda daha iyi olduğunu söylemiştin. Buna yönelik özel bir çalışma yapıyor musun?

Yokuşlarda iyi performans sergilemek için mutlaka kilo vermek gerekiyor. Diyetiniz bu nedenle çok önemli. Ayrıca antrenman programlarımda da artık daha çok yokuş içeriği bulunuyor. Bu yönde de çalışmalarımı sürdürüyorum.

Yurtdışında Türk bisikletini temsil ediyorsun. Tecrübelerinden bahseder misin? Türk sporcuların yurtdışına açılması ne gibi faydalar sağlar?

Team Sapura gibi önemli bir takımda ülkemi temsil etmek bana büyük bir sorumluluk yüklüyor. Burada çok kaliteli takım arkadaşlarım var. Onların başarısı beni de tetikliyor. Onlara ayak uydurmak için çalışıyorum. Genç Türk bisikletçilerin yurtdışına açılmasını, farklı ülkelerin bisiklet kültürünü ve programını tanımasını çok isterim.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Ahmet Örken'in çabası Sam Bennett fırtınasına engel olamadı

14/10/2017 AT 15:37
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Sam Bennett durduralamıyor

12/10/2017 AT 15:35
Related Topics
BisikletTeam Sapura CyclingAhmet Örken
Share this with
Copy
Share this article

Latest News

Bisiklet

Marco Pantani’nin trajik hikâyesi: Birinci bölüm

YESTERDAY AT 13:13

Latest Videos

Bisiklet

UCI Dünya Şampiyonası'nda kaza (Attila Valter)

00:01:04

Most popular

WEC

The Race All-Star - 16/05

16/05/2020 AT 13:47
View more